طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۸ آذر, ۱۳۹۶ | کد خبر : 36820 | نویسنده : مدیر پایگاه خبری موج جوان
 •   

  رییس جمهور با تاکید بر اجرای منشور حقوق شهروندی تصریح کرد که همه انقلاب و تلاش مردم برای این بود که مردم می‌گفتند ما رعیت نیستیم و شهروندیم. به گزارش «انتخاب»، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در اولین اجلاس حقوق شهروندی با اشاره به اینکه اولویت اول شما مردم اشتغال است اظهار کرد: قمیت […]

  رییس جمهور با تاکید بر اجرای منشور حقوق شهروندی تصریح کرد که همه انقلاب و تلاش مردم برای این بود که مردم می‌گفتند ما رعیت نیستیم و شهروندیم.

  به گزارش «انتخاب»، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در اولین اجلاس حقوق شهروندی با اشاره به اینکه اولویت اول شما مردم اشتغال است اظهار کرد: قمیت بنزین و گازوئیل بالاتر از نصف قیمت جهانی امروز نخواهد بود، در حالیکه قانون گفته است در پنج سال باید قیمت بنزین وگازوئیل به قیمت جهانی برسد و این پنج سال هم به اتمام رسیده است.

  رونمایی از منشور حقوق شهروندی انتخاباتی نبود / اول سال پول می‌دادیم، یک روز هم دیر می‌شد اعتراض می‌کردند؛ برخی از این پول‌ها صرف تخریب دولت می‌شد / به وزیر اقتصاد و خزانه دستور می‌دهم از سال 97 هر بودجه‌ای باید بلافاصله در سایت اعلام شود / فلان دستگاه عمومی غیردولتی اگر از بیت‌المال پولی بگیرد، باید به مردم و بگوید این پول را چه کرده / باید برویم اتاق شیشه‌ای و نورافکن روی ما باشد تا مردم ما را مشاهده کنند / ماهی نبوده که با دستگاه‌های مختلف درباره فیلتر بحث نکنم؛ اگر یک راننده تخلف کرد باید آزادراه را از بین ببریم؟

  وی ادامه داد: ما اگر پولی از مردم می‌گیریم آن پول را صرفا و فقط برای اشتغال جوانان هزینه می‌کنیم. ما در چهار سال آینده با سرمایه‌گذاری حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به دنبال ایجاد اشتغال هستیم، التبه قرار نیست این پول از مردم گرفته شود.

  مردم باید بر کار ما نظارت کنند

  روحانی با اشاره به اینکه ما باید فضا را شفاف و باز کنیم، تصریح کرد: من از مردم می خواهم بودجه ۹۷ را رها نکنید و ببینید در بودجه چه خبر است ،نورافکن ها باید روی ردیف‌ها برود همه دستگاه ها باید اعلام کنند بودجه را کجا خرج کرده‌اند، ما باید در اتاق‌های شیشه‌ای و شفاف قرار بگیریم.

  روحانی با بیان اینکه مردم باید بر کار ما نظارت کنند، گفت: از فردای روزی که بودجه به مجلس رفت در فضای مجازی غوغایی برپا شد، چقدر قشنگ. همه مردم به صحنه آمدند اظهارنظر و نقد کردند. دستشان درد نکند. من دستشان را می بوسم. شما مردم باید خادم خودتان را نقد کنید. این حق مردم است که بدانند چه دستگاهی چقدر بودجه می گیرد. مردم می گویند فلان دستگاه فرهنگی چند میلیارد بودجه گرفته است و اعتراض می کنند که چرا انقدر به برخی دستگاه ها زیاد بودجه داده اید؟ نظرات مردم در راس امور است. اگر نظر عمومی مردم این است که این پول زیاد است، حق با آنها است. حق با اکثریت مردم است.

  نمی‌توانیم فساد را ریشه کن کنیم

  رئیس جمهور ادامه داد: براساس جدول ۱۷ بودجه دستگاه ها از ما پول می‌گرفتند و وقتی می‌گفتیم این پول را کجا خرج می‌کنید می‌گفتند به شما ربطی ندارد، از همین‌جا به وزیر اقتصاد دستور می‌دهم از سال ۹۷ هر بودجه ای که به هر دستگاهی می دهد یا پرداخت می کند آن را باید بلافاصله در سایت‌ها اعلام کند تا مردم بدانند بودجه به کدام دستگاه ها داده شده است.

  باید دستگاه‌ها به مردم گزارش دهند

  روحانی افزود: باید دستگاه‌ها به مردم گزارش دهند که پول را کجا خرج می کنند، ما راهی جز این برای جلوگیری از فساد نداریم، اگر ده‌ها دستگاه برای مقابله با فساد هم درست کنیم نمی‌توانیم فساد را ریشه کن کنیم، مگر اینکه مردم نظارت داشته باشند همه ما باید به اتاق شیشه ای برویم و همه ما باید نورافکن روی ما باشد.

  به نوشته ایسنا، روحانی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینگه طرح تحول سلامت، آرامش در مسائل اقتصادی، سیاست خارجی و برجام، فضای مجازی و حقوق شهروندی در دولت یازدهم برای ما بسیار اهمیت داشت گفت: هنگام ارائه گزارش صد روز اول دولت یازدهم سایت حقوق شهروندی بازشدو پیش نویس منشور آن در اختیار مردم قرار گرفت. بسیاری از اساتید و متخصصان در این‌باره اظهارنظر کردند و هفت هشت جلسه من با اساتید حقوق داشتم تا در نهایت این منشور نهایی و در آذر سال گذشته رونمایی شد.

  وی با بیان اینکه در آن مقطع بعضی گفتند این اقدام تبلیغات انتخاباتی است و منشور حقوق شهروندی فراموش می شود، خاطر نشان کرد: من در همان روز رونمایی گفتم یکی از اهداف بسیار مهم ما اجرای تمام این منشور است.

  هیچ مسئولی بالاتر از قانون نیست

  رئیس جمهور با اشاره به اینکه انقلاب مشروطه ، انقلاب اسلامی و تمام تلاش‌های مردم برای دستیابی به حقوق مادی، معنوی، فردی و اجتماعی خود بود، ادامه داد: مردم اعلام کردند نمی خواهیم رعیت و مجری فرمان شاه باشیم. ما می خواهیم شهروندباشیم و قانون می خواهیم. بنابراین هیچ مسئولی بالاتر از قانون نیست و همه باید ذیل قانون کار کنند. پیغمبر اسلام هم بالاتر از قانون نبود و خود او پیش از همه به قانون عمل می کرد.

  وی تاکید کرد: همه باید مطیع قانون بوده و طبق قانون عمل کنند. حقوق شهروندی یعنی اینکه همه طبق قانون عمل کنیم.

  روحانی با بیان اینکه دسترسی آزاد مردم به اطلاعات برای ما بسیار مهم است، تصریح کرد: همه باید بدانند چه تصمیماتی در کشور گرفته می شود. من به دولت دستور داده‌ام همه پیشنهادات وزارتخانه‌ها را قبل از آنکه من ببینم در سایت بگذارند تا همه مردم بدانند دولت در ماه‌های آینده درباره چه موضوعاتی صحبت می‌کند این دستور در حال اجرا است. ما مقامی بالاتر از خادمی مردم نداریم و مردم به تعبیر امام خمینی (ره) ولی نعمت ما هستند. مردم باید بر کار ما نظارت کنند.

  دسترسی آزاد مردم به اطلاعات یکی از حقوق شهروندی آنها است

  وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه دسترسی آزاد مردم به اطلاعات یکی از حقوق شهروندی آنها است، گفت: دستگاه های مختلفی به دنبال بستن شبکه‌های اجتماعی هستند و می‌گویند باید بزرگراه را ببندیم، چون یک راننده تخلف کرده است، اما این چه استدلالی است که به خاطر یک تخلف بزرگراهی بسته شود، مگر می شود از فضای اینترنت خارج شویم و بگوییم می خواهیم اشتغال درست کنیم.شب گذشته در جلسه شورای عالی فضای مجازی گزارشی ارائه شد که ۷۰ درصد خدمات دنیا از طریق اینترنت و فضای مجازی است ما اگر می خواهیم مشکل آب را حل کنیم می توانیم از اینترنت و فضای مجازی و امکاناتی که این فضا در اختیار ما قرار داده است ،استفاده کنیم. نمی توانیم به دنیای ۵۰ سال پیش برگردیم. درست است که جوانی ما مال ۵۰ سال پیش است اما افکار ما باید به روز باشد.

  نبایددانشجوی ستاره دارداشته باشیم

  روحانی با تاکید بر اینکه اشتغال بزرگترین حقوق شهروندی جوانان ما است، تصریح کرد: فضای مجازی یکی از راه‌های ایجاد اشتغال است، قرار است صدها هزار شغل از طریق فناوری اطلاعات درست کنیم. البته نمی خواهم بگویم اینترنت خطر ندارد ما باید مراقب بوده وبه جوانان آموزش دهیم . ما فضای اینترنت امن، سالم، سهل و ارزان می خواهیم اما فضای امنیتی و ورود به زندگی خصوصی مردم نمی خواهیم. این کارها را باید رها کنیم و مردم را آزاد بگذاریم. دیگر آن دوران گذشته است. قبول کنیم خود مردم حساس هستند. ما فکر می کنیم فقط ما دیندار و عقل مطلق هستیم، اما مردم هم می‌فهمند و یک قدم از ما جلوترند.

  رئیس جمهور با اشاره به اینکه بگذارید فضای دانشگاه‌ها آزاد باشد، افزود: ما نبایددانشجوی ستاره دارداشته باشیم. طرف می خواهد درس بخواند شما به زندگی اش چه کار دارید؟ حراست از همسایه اش سوال می‌کند که آیا این جوان جوان خوبی است؟ انکه در خانه‌اش زندگی می کند همسرش است؟ به تو چه ربطی دارد؟ این غلط‌ها چیست؟

  نباید فرمان هشت ماده‌ای امام را از یاد ببریم

  وی ادامه داد: البته اگر کسی جرمی مرتکب شد، باید به آن رسیدگی شود ولی حق تجسس در زندگی خصوصی مردم را ندارید. ما نباید فرمان هشت ماده‌ای امام را از یاد ببریم، در آن سال‌ها که گروهک ها کشتار می‌کردند، امام فرمود برای دستگیری تروریستی وارد خانه شدید و فهمیدید که اشتباه کردید و در این شرایط آلات قمار را در آن خانه دیدید و جایی نقل کردید باید تعریز شوید. زندگی خصوصی مردم به شما ربطی ندارد، مگر شما متخصص درست کردن پرونده برای مردم هستید؟ پیغمبر با آن علم الهی که منافقان و کفار را می شناخت به آنها متعرض نمی‌شد. پیغمبر شنود نمی گذاشت. اینقدر در زندگی خصوصی مردم مداخله نکنید.

  روحانی گفت: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی شنود در مواردی مثل مبارزه با تروریسم، جنایات سازمان یافته و توطئه علیه کل کشور است . من به وزارت اطلاعات، سپاه نیروی انتظامی و چند دستگاه دیگر می‌گویم باید به این قانون عمل کنند ،تمام دستگاه‌های امنیتی و نظامی باید بدانند که خادم ملت هستند.

  سر پیمان خود با شما خواهم بود، از شما هم می خواهم که بمانید

  وی خطاب به مردم گفت: به عنوان رئیس جمهور سر پیمان خود با شما خواهم بود. از مردم هم می خواهم که شما هم بر سر پیمان خود بمانید. ما با هم کاری را شروع کرده ایم و باید آن را ادامه دهیم. روحانی در تمام ساعات دولت دوازدهم به رای، نظر ، حمایت و انتقاد شما نیازمند است. شما پرسشگر باشید و وظیفه ما پاسخگویی است. من تا پای جان سر پیمان خود هستم. ما ده‌ها مشکل پیش رو داریم، اما اگر دست به دست هم دهیم، می توانیم مشکلات را حل کنیم.

  اگر کسی هم با برجام مخالف است به ترامپ دل نبندد

  روحانی با اشاره به ضرورت لزوم همراهی مردم با دولت برای حل مشکلات گفت: آمریکا چند بار خواسته است، برجام را از بین ببرد ولی تا امروز موفق نشده و تا آخر هم موفق نخواهد شد، اگر کسی هم با برجام مخالف است به ترامپ دل نبندد، زیرا او برای شما کاری نمی کند. برجام می ماندو ما آن را ادامه می دهیم.

  وزیر ارتباطات قول می دهد دستش روی دکمه فیلتر فضای مجازی نرود

  وی با بیان اینکه آرامش اقتصادی حق مردم است، خاطر نشان کرد: بنای ما کنترل تورم، رشد مثبت اقتصادی و ایجاد تعادل در بازار ارز و طلا است، ما با کمک شما مردم می توانیم مشکلات را حل کنیم. دولت دوازدهم از فضای مجازی و ارتباط مردم با دنیا حراست می کند. البته می دانم عده‌ای شب ها چه خواب‌هایی می بینند، ولی خواب آنها تعبیر نمی شود ما به دنبال فیلتر شبکه ‌های اجتماعی نیستیم، وزیر ارتباطات قول می دهد دستش روی دکمه فیلتر فضای مجازی نرود.

  روحانی خاطر نشان کرد: ۶۷ درصد از ایجاد اشتغال درسال ۹۵ مربوط به زنان بود، من به وزرا گفته‌ام حداقل دو جوان و یک خانم را در سطح معاون یا مشاور منصوب کنند. تمام کارهای دولتی هم که به بخش مردمی واگذار می شود باید حداقل ۵۰ درصد آن به جوانان واگذار شود.

  معضل آلودگی یک معضل جهانی است

  وی با بیان اینکه محیط زیست سالم یکی از حقوق شهروندی مردم است، گفت: در روزی در تهران صحبت می کنیم که مدارس به دلیل آلودگی هوا تعطیل است. باید صنعت، خودرو، نیروگاه، بنزین گازوئیل و وسایل گرمایشی ما درست شود. معضل آلودگی یک معضل جهانی است و وضعیت دهلی، پکن و مکزیکو سیتی بدتر از تهران بوده و شهرهای اروپایی نیز مانند تهران است. ما باید با کمک هم این معضل را حل کنیم.

  رئیس جمهور افزود: حقوق شهروندی یعنی استاندارد شدن همه چیز. تا زمانی که سیم کشی ما اصلاح نشود، پلاسکو خواهیم داشت. ما باید سراسر کشور و همه مشاغل را استاندارد سازی کنیم ما در دولت دوازدهم مسئله استاندارد شدن همه مشاغل را دنبال می کنیم.

  وی همچنین با اشاره به اینکه حقوق شهروندی با نوشتن، ابلاغ و پایش درست نمی شود، خاطر نشان کرد: حقوق شهروندی باید به فرهنگ و گفتمان تبدیل شود. اگر حقوق شهروندی درست اجرا نمی شود، جوان‌ها اعتراض کنند.

  وزیر علوم باید بتواند دانشگاه را اداره کند

  وی ادامه داد: وزیر علوم باید بتواند دانشگاه را اداره کند، نه اینکه هر روز به وزیر دستور دهند. ما در دانشگاه راست و چپ نداریم و این وزیر است که مسئولیت دارد، وزیر فرهنگ در حوزه خود مسئول است، در سیاست خارجی وزیر خارجه مسئول است. نمی شود همه در کار وزرا دخالت کنند. معیار ما قانون اساسی است و اصل ۱۱۳ قانون اساسی می گوید رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است. ما فراتر از قانون نداریم.

  روحانی در پایان گفت: وزرا هر شش ماه یکبار به من و هر سال یکبار باید به مردم درباره نحوه اجرای حقوق شهروندی گزارش بدهند. حقوق شهروندی و توجه دولت و مسئولان به آن می تواند برای آرامش و امنیت جامعه، احقاق حقوق مردم و احساس عدالت و تساوی در جامعه بسیار مهم باشد.

  امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • از اصلاح طلب تا اصولگرا /مردم گچساران نمی دانند از نمایندگانشان چه بخواهند/ اگر توان و قدرت کار برای مردم را ندارید فرصت سوزی نکنید و بگذارید نخبگان جوان منزوی به کمک شهرشان بیایند
 • سازمان تأمین اجتماعی در شرف ورشکستگی است
 • گزیده اقتصادی روزنامه‌ها سهمیه‌بندی و بنزین دونرخی بازمی‌گردند؟ / تدابیر ارزی عجیب و غریب دولت به گرانی‌های بازار دامن زد/ خوراکی‌های ارزبگیر در صدر گران‌شده‌ها
 • شکایت از صداوسیما به‌دلیل پخش «اعترافات» دختر اینستاگرامی / بازجویی‌های ناجا اگر محرمانه بود، نباید در اختیار تلویزیون قرار می گرفت / رد ادعای صداوسیما؛ یک منبع آگاه: قوه قضاییه درخواستی برای پخش مستند نداشت
 • برخورد تانکر عراقی با اتوبوس در سنندج/ تعدادی اتومبیل شخصی هم در اثر انفجار سوختند / منابع محلی از کشته شدن ۲۰ نفر خبر می دهند/ اورژانس آمار تلفات را تایید نکرده است+ عکس
 • قیمت سکه فروکش کرد؛ ۲ میلیون و ۶۵۹ هزار تومان / یورو ۹۴۰۲ تومان
 • تاثیرات بنزین دو نرخی در کشور
 • نشانه‌ها می‌گوید: روسیه و آمریکا در مورد ایران به توافق رسیده‌اند
 • مکالمه تلفنی «شدید اللحن» ترامپ با پادشاه سعودی درباره ایران / «بحران قطر»؛ سد راه اقدامات آمریکا علیه تهران
 • آمریکا: تحریم های حوزه انرژی و بانکی علیه ایران روز ۱۳ آبان بر می گردد، تحریم خودروسازی و سایر بخش ها روز ۱۵ مرداد / به دنبال اعطای معافیت به کمپانی ها برای تعامل با تهران نیستیم
 • جواد یساری: دوست داشتم در مملکت خودم بخوانم / به آنهایی که خارج هستند می‌گویم بیایید، کاری با شما ندارند
 • آغاز طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود مدرسه در گچساران
 • بخشنامه عجیب وزیر صنعت / واردات روغن خوک، هشت پا، حلزون خوراکی، شراب کف دار، ویسکی و ودکا ممنوع شد
 • ازبیمه عمر ملت چه می دانید؟روشنگری نماینده بیمه ملت در گچساران
 • صدرالدين شجره كه بود؟ + تصاوير
 • “دیروز صبح ویلای لواسان از فیروزآبادی پس گرفته شد”
 • مژده به گچسارانی های عزیز/ با پرداخت ماهیانه ۵۰ هزارتومان خود را بیمه عمرکنید/قابلیت پرداخت درمنزل به صورت اینترنتی
 • ترامپ: به زودی ایران برای رسیدن به یک توافق جدید باز خواهد گشت
 • مرگبارترین سازمان اطلاعاتی جهان که از موساد خطرناک‌تر است/ ماموران اطلاعاتی صهیونیستی برای چه “مداحی” می‌آموزند؟
 • سکه طرح جدید به دو میلیون و ۴۱۸ هزار تومان رسید/ یورو ۸۲۵۹ تومان