طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر: شنبه, ۱۲ شهریور , ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۷ | کد خبر : 51992 |
 •   

  تجربه بارندگی های سیل آسای تابستان امسال و خشکسالی های پی در پی سال های اخیر و زیان های گسترده کشاورزان نشان می دهد بهره برداران، به احتمالات آینده که خارج از کنترل آنهاست توجه کمتری دارند و بیمه کردن محصولات، بهترین راه حل برای حل این چالش است. خشکسالی های پیاپی وقوع پرشمار حوادث […]

  موج جوان؛

  تجربه بارندگی های سیل آسای تابستان امسال و خشکسالی های پی در پی سال های اخیر و زیان های گسترده کشاورزان نشان می دهد بهره برداران، به احتمالات آینده که خارج از کنترل آنهاست توجه کمتری دارند و بیمه کردن محصولات، بهترین راه حل برای حل این چالش است.

  خشکسالی های پیاپی وقوع پرشمار حوادث ناگهانی طبیعی از جمله سیل، سرمازدگی و حمله آفات مختلف از جمله عواملی است که ضرورت توجه به پوشش بیمه کشاورزی و آگاهی بخشی به بهره برداران در این زمینه را بیش از پیش نمایان کرده است.

  در آخرین حادثه طبیعی،یعنی بارندگی های سیل آسای تابستان امسال حوزه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد متحمل چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت شده است که با توجه به اینکه در صورت قرار گرفتن محصولات زیرپوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی بخش قابل توجهی از این زیان ها به کشاورزان پرداخت می شود نیاز است تا بهره برداران نسبت به این مقوله مهم همت مضاعفی داشته باشند.

  با وجودی که بیمه محصولات کشاورزی به عنوان جدی ترین راهکار جبران خسارت های حوادث طبیعی همچون خشکسالی،سرمازدگی و سیل مطرح است اما بسیاری از کشاورزان از این ظرفیت  استفاده نمی کنند و در زمان وقوع حوادث طبیعی شاهد از نابودی دسترنج خود هستند.

  از آنجا که قرار دادن محصولات کشاورزی زیرپوشش خدمات صندوق بیمه می تواند پیامدهایی مانند تقویت اقتصاد ملی، افزایش انگیزه دهقانان، کاهش خطرپذیری شغل کشاورزی، تضمین سرمایه کشاورزان و افزایش اعتماد به نفس آنان در زمان بروز حوادث پیش بینی نشده را به دنبال داشته باشد ضرورت دارد تا بهره برداران همه زمین های کشاورزی و واحدهای تولیدی دام و طیور برای تحقق این مهم اقدام کنند.

  فراگیر شدن پوشش بیمه ای راهکار جبران خسارت های حوادث طبیعی

  با وجود تاثیر زیاد حوادث طبیعی بر معیشت کشاورزان اما بسیاری از بهره برداران  کهگیلویه و بویراحمد برای استفاده از خدمات بیمه کشاورزی اقدام نکرده اند که ضرورت دارد با افزایش برنامه های تبلیغی و آگاهی بخشی برای انجام این مهم چاره اندیشی شود.

  هرچند برخی از بهره برداران استان کم بودن میزان درآمد و ناتوانی در تامین هزینه های بیمه را از دلایل اقدام نکردن آنان برای قرار دادن محصولات خود اقدام می دانند اما با توجه به تجربیات سال های اخیر و نابودی هزاران تن محصول بر اثر پدیده های طبیعی استفاده از این ظرفیت نیازی برای پایداری درآمد آنان محسوب می شود.

  مدیر شعب بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سال زراعی جاری با تلاش مضاعف در خصوص ترویج،آموزش و اشاعه فرهنگ بیمه ای در سطح استان اقدام های گسترده ای صورت گرفته است اما شمار زیادی از  بهره برداران برای پوشش بیمه محصولات کشاورزی اقدام نکرده اند.

  بهنام فرح بخش بیان کرد: تحقق پوشش بیمه برای بیش از ۹۵ درصد زمین های کشاورزی امری ضروری برای کاهش اثرات حوادث طبیعی بر معیشت بهره برداران در کهگیلویه و بویراحمد است.

  وی یادآوری کرد: صندوق بیمه بانک کشاورزی بهترین ابزار برای تضمین تولید محصولات کشاورزی است و درصورت بروز سوانح طبیعی این اطمینان وجود دارد تا خسارت های وارد شده از سوی صندوق بیمه تا حدود زیادی جبران  شود.

  مدیر شعب بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: حق بیمه کشاورزان استان ۸۸۰ میلیارد ریال است که از این میزان ۲۶۰ میلیارد ریال  سهم کشاورزان و ۶۲۰ میلیارد ریال  سهم دولت بوده است.

  میزان پوشش بیمه ای

  سطح زمین های کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد ۲۷۲هزار هکتار است به عبارت دیگر کمتر از ۳۰درصد از این زمین ها در سال زراعی جاری زیرپوشش صندوق بیمه قرار گرفته اند.

  مدیر شعب بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت:۷۲هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان در سال زراعی جاری تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته اند.

  در حالی که ۱۶۰ هزار هکتار زمین زراعی در استان وجود دارد که دست کم نیمی از آن به صورت دیم کشت می شود و همچنین ۴۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد باغستان است میزان پوشش بیمه ای امسال کمتر از نیاز بهره برداران است.

  فرح بخش گفت:: ۲۸۸ هزار بیمه نامه کشاورزی از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون برای بخش های زراعت و باغبانی در استان صادر شده است.

  وی ابراز داشت:امسال بیش از ۲۴ هزار بیمه نامه برای ۶۴ هزار هکتار زمین زراعی و همچنین  بیش از ۲۶۴هزار بیمه نامه برای پوشش بیمه ای هشت هزار هکتار باغ در استان صادر شده است.

  فرح بخش افزود: این تعداد بیمه نامه برای باغستان های مرکبات، بادام ، سیب، گردو، انار، آلو و آلوچه و هلو صادر شده است.

  با توجه به اینکه نیمی از باغستان های کهگیلویه و بویراحمد در مناطق گرمسیری قرار دارد و این باغ ها همواره در معرض تنش آبی هستند و محصولات باغ های مناطق سردسیری نیز شاهد پدیده سرمازدگی هستند نیاز است تا باغ های بهره برداران این حوزه به صورت ۱۰۰ درصدی زیرپوشش بیمه ای قرار گیرد.

  مدیر شعب بانک کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: همچنین ۶۳۲ هزار راس دام،هفت میلیون قطعه طیور،۱۴ میلیون قطعه ماهی زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند.

  تجربه تلف شدن صدها راس احشام در سیلاب های تابستان امسال از سویی و از بین رفتن شمار زیادی  از دام ها به ویژه در فصل زمستان بر اثر عواملی چون صاعقه نشان می دهد غفلت از ظرفیت های جبران خسارت ها فرصت سوزی است.

  قرار گرفتن دام و طیور به ویژه برای ۱۱ هزار خانوار عشایری کهگیلویه و بویراحمد که معیشت آنان بر پایه دامپروری استوار است زیر پوشش بیمه ای گامی برای تضمین پایداری درآمد این قشر زحمت کش است.

  جامعه ۲ هزار خانواری پرورش ماهی کهگیلویه و بویراحمد که سال های اخیر شاهد خسارت های زیادی از زلزله شهرستان دنا، سیلاب های تابستان امسال بوده نیز نیازمند حمایت های صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان هستند.

  بیشترین خسارت ناشی از سیل تابستان امسال به حوزه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در بخش آبزیان بوده به طوری که از ۲۶۰ مزرعه پرورش ماهی این استان ۱۸۰ مزرعه به طور کامل و یا جزئی آسیب دیده است.

  در این بارندگی های سیل آسا بخش آبزیان، پمپاژها و تاسیسات آب و خاک، اماکن دامی، کانال‌ها و سراب‌های کشاورزی، اراضی برنج‌کاری و صیفی و سبزی و برخی باغ ها آسیب جدی دیدند.

  بیش از یکهزار میلیارد ریال غرامت در سال جاری

  معاون خدمات بیمه‌ای مدیریت بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال غرامت در بخش های مختلف کشاورزی مربوط به سال زراعی قبل در استان به حساب بهره‌برداران واریز شده است تاکید کرد: امسال هم یکهزار میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارت های وارد شده به بهره برداران استان پیش بینی شده است.

  وی افزود: در سال زراعی جاری خشکسالی در مناطق گرمسیری ،سرمازدگی در مناطق سردسیری و سیلاب در همه نقاط استان موجب خسارت به حوزه کشاورزی شده  که نتایج ارزیابی و بررسی خسارت مستندات در سامانه جامع بیمه محصولات کشاورزی بارگذاری و میزان خسارت وارده پرداخت می شود.

  سالانه ۹۷۲ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود و این استان ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۱۶۰ هزار هکتار آن زراعی است.

  استان ۷۲۶ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.

  انتهای پیام/فرزانه شریفی

  This site is using SEO Baclinks plugin created by Cocktail Family

  برچسب ها:

  امروز پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی از اعضای داوطلبان فعال ، خیرین و حامیان برتر جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شد+گزارش تصویری
 • هفت طرحی که سیمای سلامت در کهگیلویه و بویراحمد را بهبود بخشید
 • استاندار از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار استان بازدید کرد
 • هم زمان با روز دانشجو اعلام شد: تسهیلات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی برای دانشجویان
 • خواسته‌های اهالی روستای باستانی لار در شهرستان باشت
 • ساخت پیشرفته‌ترین واحد تصفیه پساب شیمیایی کشور در پتروشیمی گچساران
 • شایعه برکناری رئیس سازمان حسابرسی تکذیب شد
 • علائمی که نشان دهنده قند خون هستند
 • روستای دیل، مقصد گردشگری پاییزی در گچساران
 • عفونت کووید ۱۹ به کبد آسیب می رساند
 • بلندمرتبه سازی‌های بی‌رویه در یاسوج و چالش های فرارو
 • برش استانی سند توسعه پنج ساله هفتم با نگاه تحولی و توسعه محور تدوین شود
 • اجرای برنامه های داوطلبانه همزمان با روز جهانی داوطلبان توسط جمعیت هلال احمر شهرستان گچساران+گزارش تصویری
 • گرانی قیمت سیمان تکذیب شد
 • تلاش تمام عیار برای رفع غبار محرومیت از کهگیلویه وبویراحمد به همت دولت سیزدهم/ صحنه گردانان اغتشاشات اخیر نیروهای دشمن هستند
 • طرح های مشارکتی راهبرد دولت برای بقای جنگل ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد
 • کشت پاییزه در کهگیلویه و بویراحمد؛ از تجربه‌های تازه تا طرح جهش تولید
 • شعبه هلال احمر مارگون تا پایان آذر ماه سال جاری آغاز به خدمت خواهد نمود
 • دردیدارفرمانده تیپ ۴۸ فتح سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد بامدیر عامل هلال احمر استان مطرح شد/پرسنل و اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر مصداق کامل یک بسیجی واقعی هستند+گزارش تصویری
 • به مناسبت روز پرستار/تقدیر مدیرعامل نفت از پرستاران گچساران+گزارش تصویری