علیرضا نیکروز روز شنبه در نشست اضطراری ستاد مدیریت بحران از ورود سامانه بارشی به استان و صدور هشدار نارنجی هواشناسی خبر داد و گفت: این سامانه بارشی عصر امروز وارد استان می‌شود و شاهد بارش برف و باران در همه نقاط استان خواهیم بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه سامانه بارشی فردا بعدازظهر جو استان را ترک می کند، گفت: بارش باران و برف، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

وی از احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای و هوایی خبر داد و گفت: یخ زدگی و لغزندگی گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه ها و مسیرهای برف گیر، کاهش دید و سیلابی شدن مسیل ها، آبگرفتگی معابر و احتمال قطعی برق و خسارت به سازه‌های موقت از اثر مخاطرات این سامانه بارشی است.

نیکروز ضمن توصیه به مردم مبنی بر پرهیز از سفرهای غیرضرور به ویژه گردنه‌های برف‌گیر بر مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت های کوهنوردی و جابه جایی عشایر تاکید کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری ادامه داد: پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها آب روها و آمادگی راهداری در جهت برف روبی در گردنه ها و نقاط سردسیری و صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، استحکام سازه‌های موقت به ویژه داربست های انتخاباتی و موکب ها توصیه شده است.

نیک‌روز ضمن قدردانی از تلاش‌های آتش‌نشانی یاسوج در بارش‌های گذشته، گفت: شاهد آبگرفتگی منازل مسکونی در محله بختیاری‌ها و برخی معابر شهر یاسوج و ترافیک بودیم لذا شهرداری برای جلوگیری از حوادث گذشته تدابیر لازم را اتخاد کند.

مدیرکل بحران استانداری افزود: اجرای طرح جامع کانال‌های هدایت سیلاب و آب‌های سطحی از ضروریات شهر یاسوج است که اعتبارات به این سمت هدایت شود.

نیکروز بر پایداری خدمات آب، برق و گاز و آماده‌باش هلال احمر و اورژانس ۱۱۵ در زمان بارش‌ها تاکید کرد و گفت: ور بارش گذشته شاهد چندین نوبت قطعی برق بودیم که شرکت توزیع نیروی برق استان برای جلوگیری از خاموشی و قطعی برق اقدامات لازم را انجام دهد.

وی خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات کشاورزی شد و گفت: برای برآورد خسارت بارش‌های گذشته چندین مورد مکاتبه با ادارات صورت گرفته و انتظار می‌رود هر چه سریعتر میزان خسارت بارش‌ها را به حوزه بحران استانداری اعلام کنند.

انتهای پیام