طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۰ آذر, ۱۳۹۸ | کد خبر : 41928 | نویسنده : مدیر پایگاه خبری موج جوان
 •   

   موج جوان :سعید روزافزای روزی که تصمیم گرفتم وارد حرفه خبر و رسانه بشوم در خیالات خودم به این موضوع فکر می کردم مگر یک خبرنگار چه چیزی برای از دست دادن دارد که مورد تهدید قرار بگیرد ؟به راستی امروز پس از حدود دو سال از ورودم به حرفه خبر متوجه شدم آن چیزی […]

   موج جوان :سعید روزافزای

  روزی که تصمیم گرفتم وارد حرفه خبر و رسانه بشوم در خیالات خودم به این موضوع فکر می کردم مگر یک خبرنگار چه چیزی برای از دست دادن دارد که مورد تهدید قرار بگیرد ؟به راستی امروز پس از حدود دو سال از ورودم به حرفه خبر متوجه شدم آن چیزی که جان یک خبرنگار تهدید می کند قلم و زبان اوست و اگر روزی مورد تهدید قرار گرفت دقیقا همان روزیست متوجه می شود قلمش بر جامعه تاثیر گذار بوده است .

  افزایش آگاهی و رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی در هر کشوری موجب ترقی و بالندگی آن جامعه می شود اما در کشور عزیزم ایران هنوز رسالت رسانه و همچنین نحوه برخورد با اصحاب رسانه برای بسیاری از افراد در جامعه تبیین نشده است .متاسفانه هیچ دوره ای برای آموزش فضای مجازی در جامعه برگزار نمی شود و شاید این آموزش در برخی مراکز آموزشی خصوصی تدریس شود که شامل هزینه هم هست.

  طی سال های گذشته با رشد فناوری و تولید گوشی های هوشمند وایجاد شبکه های اجتماعی بسیاری از افراد حتی در پایین ترین وضعیت مالی اجتماعی اقدام به خرید این گوشی ها و نصب پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی نموده اند که از طرفی برای افزایش سطح فرهنگ  مفید است اما در بین هستند افرادی که این فضا را محیطی برای تهدید های شخصی و قدرت نمایی تبدیل کنند که در ادامه به مقوله قدرت نمایی به اختصار خواهم پرداخت.

  الف -قدرت نمایی به واسطه قومیت

  متاسفانه درگیری ها ی ایلی و قومی افراد در گذشته یکی از عواملیست که فرد از آن به عنوان ابزار استفاده می کند

  ب-قدرت نمایی به واسطه توان جسمی

  یکی از دیگر از قدرت نمایی ها ایجاد رعب و وحشت با استفاده از قوای جسمی که یا خدادای است یا اکتسابی به وسیله ورزش

  ج-قدرت نمایی به واسطه جایگاه اداری و برخی نهاد های خاص

  یکی از شیوه های غیر انسانی و غیر اخلاقی قدرت نمایی، استفاده از عناوین شغلی و عضویت در برخی نهاد های خاص در کشور ایران می باشد و بدین صورت است که فرد خاطی چون در عضویت فلان نهاد است و مورد حمایت قرار می گیرد می تواند به راحتی یک خبرنگار را تهدید کند و این گونه است که اگر یک خبرنگار به حقوق قانونی خود مسلط نباشد در دام این افراد سواستفاده گر می افتد و قلمش رو به انحراف می رود .

  قانون مطبوعات و مجازات سانسور رسانه ها

  ماده ۴ از فصل سوم قانون مطبوعات جمهوری اسلامی ایران صراحتا اعلام کرده است  هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای درصدد اعمال فشار بر مطبوعات بر آید و یا به سانسور و کنترل‌نشریات مبادرت کند که مجازات این عمل طبق تبصره ۱  متخلف از ماده (۴)به شرط داشتن شاکی به حکم دادگاه به انفصال خدمت از شش ماه تا دو سال ودرصورت تکرار به انفصال دائم از‌خدمات دولتی محکوم خواهد شد.

  در عرف تهدیدترساندن و بیم دادن به دیگری است . در قانون هم همین تلقی از تهدید شده است . از این رو در قانون به جرم تهدید توجه شده است که عمل تهدید موجب ترس و اضطراب در افراد می شود و آسیب هایی از جمله از بین رفتن امنیت و آسایش به زندگی اجتماعیشان وارد می کند  . علاوه بر این تهدید با ایجاد ترس و وحشت در افراد باعث می شود که روحیه فرد صدمه ببیند و برای انجام امور روزمره دچار مشکلات عدیده ای شوند . بر این اساس قانون گذار با تعریف جرم تهدید ، تصمیم گرفت تا از آرامش عمومی و فردی در جامعه محافظت کند

  عنصر قانونی جرم تهدید و اخاذی، ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی است که به موجب آن

  «هر کس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.»

  جرم تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی یا افشای سری نسبت به خود یا بستگان، در ماده ۶۶۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، از موضوعات تهدید تلقی شده است. به عنوان مثال، شخصی دیگری را به کور کردن چشم یا به شکستن دندان تهدید می‌کند که این موارد مشمول تهدید به ضررهای نفسی است. در مورد ضرر شرفی نیز هر موردی که بتوان آن را به شرافت، آبرو، عرض و ناموس شخص یا بستگانش مربوط کرد، تهدید به آن تهدید به ضرر شرافت است.

  مجازات مرتکب

  در مورد مجازات مرتکب تهدید، پس از اثبات جرم و جمع شدن شرایط ماده ۶۶۹ قانون به قاضی حق انتخاب حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه را داده است که دادگاه با توجه به اوضاع و احوال قضیه و شخصیت طرفین مبادرت به صدور رای در خصوص متهم می‌کند. جرم موضوع ماده ۶۶۹ نیز مانند ماده ۶۶۸ از جرائم حق‌الناس است که جز با شکایت شاکی خصوصی آغاز نمی‌شود و در صورت رضایت و اعلام گذشت شاکی، دادگاه می‌تواند در مجازات مرتکب تخفیف داده و با رعایت موازین شرعی از تعقیب مجرم صرف نظر کند.

  انتهای پیام

  ما را دنبال کنید موج جوان

  ابرچسب ها :
  امروز یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • غلامرضا تاج گردون در گفت و گو با انصاف نیوز: اگر می‌خواهند مسائل خانوادگی را بگویند من چیزهای دیگری دارم که به آنها بگویم؛ من هم درمورد خانواده‌شان خیلی چیزها دارم اما حفظ حرمت و ناموس و آبرو می‌کنم. دوستان را هم توصیه می‌کنم که اگر قافیه‌شان تنگ آمده به این چیزها دست نزنند. این چیزها باز شود خودشان می‌دانند که در هر خانواده‌ای هزار دشمن هست/ آقای زاکانی و کریمی خودشان بهتر می‌دانند که دشمن خانوادگی‌شان چه کسی است و این روزها چه اطلاعاتی در اختیار من گذاشته‌اند، بهتر است دست نگاه دارندريا؛ یک روزی هم قافیه‌ی ما تنگ می‌شود و یکوقت دیدید چیزی گفتیم که نشود جمع‌اش کرد
 • دستگيری سارق محتویات خودرو با اعتراف به ۵ فقره سرقت در گچساران 
 • همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در گرو مصوبه هیأت وزیران
 • گفت و گوی زنده «غلامرضا تاجگردون» در «تابناک»؛ «حاج غلامم» نه دکتر تاجگردون!/ شورای نگهبان هیچکدام از مستندات معترضان به اعتبارنامه‌ام را تائید نکرد/ سهامدار «پتروامیدآسیا» بانک سپه است؛ نه بنده!
 • کشف کالاهای قاچاق در گچساران
 • در مصاحبه غلامرضا تاج گردون با خبرگزاری ایسنا چه گذشت؟
 • جوانمرد قصاب کیست؟
 • رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با مسئولان قضایی تأکید کردند مبارزه با فساد ادامه یابد
 • قیمت واقعی گوشت قرمز چقدر است؟/صادرات دام مرهمی برای دامداران
 • جزئیات اعطای وام ۶میلیون تومانی به رانندگان اعلام شد
 • همزمان با هفته قوه قضائیه/نشست خبری رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گچساران با اصحاب رسانه برگزار گردید/پاسخ جامع دادستان به کلیپ های منتشر شده در خصوص گنجیه های کوه دیل و منطقه کلاغ نشین
 • قیمت مرغ ۱۵ هزار تومان شد
 • مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گچساران اعتبارات تخصیص داده شده توسط غلامرضا تاج گردون در حوزه بهداشت و درمان را تشریح کرد
 • ارزش سهام عدالت ۲۲ برابر شد
 • نشست خبری مدیر آب و فاضلاب گچساران با اصحاب رسانه برگزار گردید/از خدمات بی نظیر غلامرضا تاج گردون درتخصیص اعتبارات حوزه آب و فاضلاب شهرستان گچساران تا چشم انداز ۲۰ ساله آبرسانی شهرستان /تقدیر مدیر آب و فاضلاب گچساران از اردلان زینل زاده شهردار سابق دوگنبدان:در زمان زینل زاده پروژه ها به صورت مهندسی پیش می رفت/خبر خوش ومسرت بخش سید بهنام پاد برای مردم باباکلان و برخی روستاها
 • همزمان با هفته قوه قضائیه/ دستگاه قضایی گچساران با امام جمعه محترم شهرستان دیدار کردند
 • همزمان با هفته قوه قضائیه /آیین غبارروبی گلزار شهدای گچساران برگزار گردید/تصاویر
 • نرخ نامه جدید ناوگان تاکسیرانی شهرستان گچساران اعلام شد/جدول نرخ ها
 • کشف کالاهای قاچاق در گچساران
 • رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرد ۳ بازداشتی در پرونده هواپیمای اوکراینی/ برگزاری جلسه درباره میزان خسارات