کد خبر : 58200
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۳

برکات جدید سد چمشیر/ رودخانه زهره دیگر طغیان نمی کند

برکات جدید سد چمشیر/ رودخانه زهره دیگر طغیان نمی کند

نخستین برکات سد چمشیر برروی رودخانه زهره که در سفر دوم رییس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد به بهره برداری رسید نمایان شد .دیگر خبری از طغیان های ویرانگر رودخانه زهره نیست و به جای ویرانی ، نعمت تقسیم می کند و به کشاورزی منطقه رونق می دهد. این روزهای پاییزی با آغاز بارندگی های

نخستین برکات سد چمشیر برروی رودخانه زهره که در سفر دوم رییس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد به بهره برداری رسید نمایان شد .دیگر خبری از طغیان های ویرانگر رودخانه زهره نیست و به جای ویرانی ، نعمت تقسیم می کند و به کشاورزی منطقه رونق می دهد.

این روزهای پاییزی با آغاز بارندگی های سیل آسا بیشتر از همیشه برکات ساخت سد چمشیر نمایان شده است. به قول اهالی کنار رودخانه زهره ، این رود سرکش آرام گرفته و دیگر خبری از طغیان و خسارت های آن نیست.

هر ساله با هر بارندگی ، طغیان رودخانه زهره خسارت فراوانی به زمین های کشاورزی و واحدهای مسکونی ساکنان نزدیک آن و حتی ترکیدگی لوله های تاسیسات نفتی وارد می کرد و اکنون روزهای سخت پاییز و زمستان هر سال در کنار این رودخانه به خاطره ها می پیوندد وسیلاب های رودخانه برای رونق کشاورزی منطقه استفاده می شود .

طول رودخانه ۴۹۰ کیلومتر و ارتفاع آن در سرچشمه ۲۸۵۰ متر از سطح دریاست.روزدخانه زهره پس از گذر از شهرستان‌ های رستم،گچساران ،ممسنی ، بهبهان و بندر ماهشهر و هندیجان به خلیج فارس می ریزد.

این رودخانه زهره از کوه کنه دوده سه واقع در تنگه گوش موره در فاصله ۱۴ کیلومتری شمال غربی اردکان سرچشمه گرفته و به نام رودخانه اردکان به طرف جنوب سرازیر می‌شود و از کنار شهر اردکان یا سپیدان می‌گذرد و به دهستان همایجان وارد می شود و در این دهستان با ریزاب هایی چون رود چهل چشمه رودشیر و رود سعلکی مخلوط می‌شود.

این رودخانه پس از تنگ رودیان به نام رود شش پیر به سوی غرب متوجه می گردد و به دهستان دشمن زیاری شهرستان ممسنی وارد میشود پس از عبور از روستاهای حسنی و دره شور پایین و مخلوط شدن با رودخانه توکل آباد به رودشور ممسنی تغییر نام می‌دهد و به سوی شمال غربی جریان می‌یابد و پس از مخلوط شدن با رودخانه فهلیان وارد دهستان جاوید ماهوری از شهرستان ممسنی می‌شود.

پس از عبور از دره های پرپیچ و خم و مخلوط شدن با ریزابه های فراوانی چون رودخانه دروغ نزن و گلگان و دلوار کوه سیاه از استان فارس خارج می‌گردد و از طریق دهستان باشت به شهرستان گچساران وارد میگردد و به رود زهره تغییر نام می‌دهد و پس از مخلوط شدن با رودخانه‌های بابامنیر و هفت قنات و عبور از نواحی جنوبی گچساران به سردشت بهبهان وارد می شود در این دهستان با رودخانه خیرآباد مخلوط شده و به دهستان قلعه کعبی داخل می‌شود و پس از سیراب نمودن تعدادی از روستاهای این دهستان در روستای سویره یا سورین تغییر مسیر می‌دهد و به سمت جنوب می‌رود و سرانجام در غرب روستای چله و در جنوب غربی هندیجان به خلیج فارس می‌ریزد.

برکات سد چمشیر

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت:بهره برداری از سد چمشیر افزون بر تامین آب کشاورزی و برق منجر به کاهش طغیان رودخانه ها و جلوگیری از زیان به زمین های کشاورزی و منازل ساکنان روستاهای پایین دست آن شده است.

آرش مصلح با اشاره به اینکه طغیان این رودخانه هر ساله باعث خسارت به جاده ها،پل زهره و زمین های کشاورزی می شد تاکید کرد: با توجه به بهره برداری از سد چمشیر دیگر شاهد طغیان رودخانه زهره نخواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: ترکیدگی لوله های نفت شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران که هر ساله چندین بار بر اثر طغیان آب منجر به نشت نفت می شد از دیگر مشکلات رودخانه زهره برای روستاهای پایین دست بود.

مصلح عنوان کرد: با ترکیدگی لوله های نفتی خسارت های زیست محیطی زیادی به منطقه از زمین های کشاورزی گرفته تا دام هایی که از این آب می خوردند وارد می شد که این چالش ها با احداث سد چمشیر برطرف شده است.

وی با یادآوری اینکه سد چمشیر امسال افتتاح شده است تاکید کرد که نخستین برکات این سازه آبی در بارندگی های آذرماه امسال نمایان و باعث خوشحالی مردم منطقه شده است.

دیگر ارمغان های سد چمشیر

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب از سد چمشیر به کشاورزی و صنعت استان اختصاص یافته است که با تحقق آن در آینده اثرات آن محدود به روستاهای نزدیک ساحل نخواهد بود.

مصلح عنوان کرد: طرح مطالعاتی انتقال آب سد چمشیر به روستاهای پایین دست در زمان حاضر در دست اجراست که با عملیاتی شدن آن برکات این سازه آبی برای کشاورزان استان بیشتر روشن خواهد شد.

وی مجموع زمین های کشاورزی بهره مند از این سد را ۱۴۰ هزار هکتار ذکر کرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: همچنین تولید برق از دیگر مزایای سد چمشیر است که با تکمیل نیروگاه های آن در آینده سبب کاهش خاموشی های برق می شود.

آخرین وضعیت سد چمشیر به روایت آمار

مصلح عنوان کرد: آبگیری سد چمشیر گچساران از دی ماه سال ۱۴۰۱ آغاز شد و اکنون ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت این سد ذخیره شده است.

وی افزود: بدنه سد چم شیر از نوع بتن Rcc بزرگترین طرح برق و آبی در کشور می باشد که با هدف ذخیره ۲/۳ میلیارد متر مکعب آب و بهبود کیفیت و کنترل سیلابها بر روی رودخانه زهره ساخته شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تراز مخزن این سد از سطح دریا ۵۴۰ متر است، ابراز کرد: هم اکنون تراز این سد بیش از ۵۴۷ متر است.

وی تصریح کرد: همچنین این سد با هدف تولید ۴٨٠ گیگاوات ساعت انرژی برق آبی در سال احداث شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: ظرفیت نیروگاه ۳ واحد ۵۵ مگاواتی و ۲ واحد کوچک هر یک به ظرفیت ۵/ ۵ مگاوات که در مجموع ۱۷۶ مگاوات می باشد.

وی ابراز کرد: آورده متوسط دراز مدت رودخانه زهره بیش از یک هزار و ۷۰۰ میلیون متر مکعب است .

وی افزود: هدف از ساخت سد چمشیر ذخیره سیلاب ها و استفاده از آب ذخیره شده برای توسعه و بهبود فعالیت های کشاورزی در پایین دست سد است.

مصلح گفت: عملیات اجرایی این پروژه با اخذ مجوز های لازم از جمله مجوز زیست محیطی از سال ۹۱ شروع شد.

وی گفت: سد چم شیر بلندترین سد وزنی از نوع بتنی غلتکی (آر. سی. سی) در ایران است که در ۲۵ کیلومتری شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.